"בדרך להצלחה: כיצד לרכוש עסק פעיל בבטחה ובחכמה"

עו"ד לין סיני Lin Sinai

"בדרך להצלחה: כיצד לרכוש עסק פעיל בבטחה ובחכמה"

פייסבוק
וואצאפ
לינקדין
אימייל
טלגרם

ברוכים הבאים לבלוג "המשפטענית"  – עם עו"ד לין סיני, מתמחה במשפט אזרחי – מסחרי, משמשת כיועצת משפטית של חברות, עסקים ויזמים, שרוצים איכות חיים משפטית, מרצה, מעבירה סדנאות, יזמית עסקית וחברתית.

מטרת "המשפטענית" לפתח מודעות בקרב עסקים ובעליהם, בצורה עניינית ופרקטית, לגבי ההשלכות הצפויות, בפעולות עסקיות יומיומיות, הזירה העסקית מלאה בהזדמנויות עסקיות והשקעות.

רכישת עסק היא דרך מצוינת להשיג כניסה מהירה לעולם העסקים וליהנות מהיתרונות של תשתית ולקוחות קיימים, אך עם יחד עם הזדמנויות מגוונות, מגיעים גם אתגרים מורכבים.

על מנת להבטיח כי הרכישה תהיה מוצלחת ולא תכיל סיכונים לא צפויים, במאמר זה "המשפטענית" תספק הכוונה למספר נקודות חשובות שיש להיזהר מהן. טיפים כיצד לבצע בדיקת רכישה יסודית, כיצד להימנע מסיכונים לא צפויים, ואיך להבטיח כי ההחלטה להשקיע ברכישה תעבור בהצלחה.

על מנת לבחון הצעה לרכישה של עסק ואת כדאיות העסקה, יש מס' בדיקות שבסופן תוכלו לקבל החלטה מושכלת, האם לבצע את העסקה או אם לאו;

1. רישיונות עבודה –

האם העסק הוא מסוג העסקיים שדורשים רישוי עסקים ו/או רישיונות מקצועיים כמו חברות כח אדם וקבלני בניין, צ'יינג'ים?

האם יש בעסק  סוד תעשייתי, טכנולוגיה מוגנת בפטנטים, אם כן יש לוודא שיש הסכמים ו/או הרשאות שימוש ורכישה של כל הזכויות המוגנות.

2. בדיקת רקע על זהות הבעלים –

בהפקת נסח מרשם החברות, תגלו מי הבעלים הרשום של העסק, פרטיו האישיים ושיעור האחזקות במניות שלו.
האם הוא בעל מניות יחד? שותף? האם הוא מוסמך לנהל אתכם משא ומתן? במקרים רבים בשלב הזה מתגלים התחזיות ו/או ניהול משא ומתן לא בידי מורשה.

3. חוזים והסכמים – 

חשוב לבדוק את כל החוזים הקיימים של העסק, כולל הסכמי שכירות, הסכמי ספקים, והסכמים עם לקוחות מרכזיים;

ההסכמים ההלו יקשרו גם אתכם בתנאים שלהם ויחייבו אתכם לפעול על-פיהם, לפיכך עליכם לדעת מראש לצורך הדוגמא כי העסק התקשר בהסכם שכירות מסחרי ארוך טווח וההשלכות הכלכליות הצפיות מכך.

4. הליכים משפטיים –

האם קיימים הליכים משפטיים כנגד העסק או לחילופין תביעות פעילות לטובת העסק, מי נשוא באחריות ובטיפול בהם ככל ואכן קיימים.

5. היסטוריה פיננסית –

יש לדרוש מרו"ח המלווה של העסק את כלל הדוחות הכלכליים כגון: רווח והפסד, דוחות שנתיים מבוקרים, דוחות תשלומים למע"מ ומס הכנסה, לפחות של שנתיים שקדמו למכירה. הכנסות, הוצאות, קבועות ומשתנות, מלאי, שכר עובדים, רווחים / הפסדים, הדוחות אמורים לספר על מצבו של העסק בצורה מלאה.
הדוחות כולם יחד, יציגו את התחזית הניפצת לעסק בעתיד הקרוב לוודאי שכלל הנראה העסק עתיד להיות שלכם. יש לבדוק שרו"ח של החברה לא רשם הערת "עסק חי" בדוחות הכספיים המהווה תמרור אזהרה ומקשה על החברה לקבל אשראי ו/או מימון ממוסדות בנקאיים, משמעותה היא שיש ספק בהמשך קיומה של החברה לטווח של יותר משנה.

6. חובות והתחייבויות –

יש להבין מצב החובות וההתחייבויות של העסק בכלל מוסדות המדינה, מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי, רשם החברות ובנקים! התחייבויות גדולות או חובות ישפיעו בצורה ישירה על האטרקטיביות של העסקה והמחיר הנדרש עבורה, האם אתם קונים את החברה כולל החובות הקיימים או שהמחיר איננו לוקח את הדבר בחשבון, לצורך העניין מחיר נמוך.

7. מקורות הכנסה –

לא פחות חשוב היא בדיקת מקורות ההכנסה של העסק. יש לוודא שהכנסות העסק אינן תלויות במקור אחד או בלקוח אחד בלבד, ושיש רמת יציבות עסקית. האם יש לקוחות קבועים כקהל חוזר או לקוחות. בין אם מדובר בעסק פיזי או אינטרנטי ניתן להפיק דוחות כניסות ויציאות, מתעניינים וכו…

8. נכסים דיגיטיילים –

האם לעסק המוצע יש דף "באינסטגרם"? "פייסבוק"? "טיקטוק"? ביקור בנכסים הדיגיטליים, יהווה גם הוא חוות דעת אובייקטיבית בהתאם לנמצא שם, כמו מס' עוקבים, מוצרים ושירות, חווית לקוח, וכיוב', נכסים דגיטליים חשובים מאוד ואף כדי לוודא כי גם הם נכללים בעסקה שלכם, כחלק מרכישת מוניטין ונכסים.

האם לעסק אתר אינטרנט? אם כן וודאו שהדומיין עובר אליכם וכי כלל התכנים יועברו לבעלותכם.


 

דאגו שכלל הסעיפים לעיל, מקבלים ביטוי בהסכמות הצדדים, שיצרתם בטחונות כלכליים, וניסחתם בצורה ברורה את התמורה בגין העסקה, ההחרגות ויוצאי הדופן, כמובן שאני ממליצה לבצע בדיקות מעמיקות באמצעות אנשי מקצוע, ייעוץ פיננסי ומשפטי וכמובן עריכת הסכם לצדדים;

לייעוץ משפטי מקדים, ליווי בביצוע בדיקות כדאיות, ניהול משא ומתן ועריכת הסכם רכישה/מכירה, מוזמנים להשאיר לנו פרטים לחזרה;

"המשפטענית", לין סיני עו"ד | יועצת משפטית לחברות ועסקים, מלווה ברכישות, מיזוגים הקמת חברות ופירוקים.

רוצה לקבל למייל את המגזין "המשפטענית"?

נעים להכיר,

לין סיני עורכת דין

לין סיני עורכת דין, הינו משרד בוטיק, בתחום המשפט האזרחי מסחרי ומהווה "ONE STOP SHOP" ליזמים, עסקים וחברות, שרוצים איכות חיים משפטית ועסקית.
המשרד מציע שירותים משפטיים הכוללים סוגיות עסקיות, מסחריות וארגוניות, הסדרת יחסי עבודה, חוזים, הסכמים מסחריים, דיני אינטרנט וקניין רוחני, רישיונות עבודה, הרצאות וסדנאות.
המשרד עובד במודל "OWNERSHIP" שמייצר תחושת שותפות ומחויבות הדדית, השירותים ניתנים אונליין או בבית העסק מה שמאפשר את המשך שגרת העסק וניהולו.