מסמך הבעת רצון

עו"ד לין סיני Lin Sinai

מסמך הבעת רצון

פייסבוק
וואצאפ
לינקדין
אימייל
טלגרם

אחד הדברים המשמעותיים שמדירים שינה מעניינו הוא הדאגה המתמדת לילדנו הקטינים, כל הורה משמש כאפוטרופוס הטבעי לילדיו. המלחמה הביאה איתה סיטואציות קשות של יתמות פעוטות וילדים, ומצבים רפואיים בלתי הפיכים.

המחשבה על כך שלא נהיה כשירים לטפל, לדאוג, לחנך בהתאם לאמונות שלנו ולתפיסות שלנו מכניסה את רובנו לחרדה בפרט שמדבור בהורה עצמאי, הורה עצמאי הוא כל הורה אשר מגדל את ילדיו הקטינים באופן עצמאי בשל היותו: רווק/ה, אלמנ/ה, גרוש/ה , יחידני ועוד..

היינו, מלבד אותו הורה עצמאי לקטין אין אפוטרופוס נוסף (הורה נוסף) שנכנס באופן אוטומטי לתפקיד כאפוטרופוס בלעדי, למעשה אין מי שידאג לקטין באופן רשמי וחוקי ונדרשים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה למנות אפוטרופוס.

על מנת להימנע ממצב דברים בהם ימונה אדם שלא תואם את הלך הרוח שלנו, החינוך, הרמה הרוחנית או הדתית ויפעל בהתאם לשיקול דעתו הבלעדי, בשנת 2016 פורסם תיקון נרחב לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות במסגרתו נוספו חלופות  למוסד האפוטרופסות (לדוג': ייפוי כח מתמשך) וזאת בכדי לאפשר לאדם לתת ביטוי לרצונותיו ולממש אותם, אחת החלופות הנ"ל נקראת מסמך "הבעת רצון" תוך פירוט מלא באשר לאופן גידול הילדים, רווחתם וצרכיהם. 

מהו מסמך הבעת רצון?

 מסמך הבעת רצון מאפשר לאפוטרופוס להביע את רצונו מי יחליף אותו בעתיד. המשמעות היא שהאפוטרופוס משמיע את  קולו, רצונו גם כשאינו יכול לעשות זאת (בשל מצב רפואי שהוציאו אותו מכשירות) וקולו נשמע ונלקח בחשבון וניתן לו משקל משמעותי בהכרעה הסופית הנתונה לבית המשפט אשר בפניו מונחת הסוגייה למינוי אפוטרופוס לקטין או לבגיר שהאפוטרופוס שלו אינו יכול עוד למלא את תפקידו ולדאוג לו.

היה ומסמך הבעת רצון לא יופעל, הרי שבמקרה של פטירת ההורה העצמאי, יפוג תוקפו של מסמך "הבעת רצון", לכן רצוי ומומלץ לערוך באותו מעמד גם צוואה. במסגרת הצוואה, ההורה העצמאי ימנה בצוואתו אפוטרופוס או מנהל עיזבון לבחירתו אשר ידאג לקטינים בכל היבט.

מה תפקידו של האפוטרופוס המחליף?

  • האפוטרופוס המחליף שיתמנה על ידי בית המשפט יהיה מוסמך לפעול בשם האדם תחת האפוטרופסות, בעניינים הרכושיים או האישיים, כולם או חלקם בהתאם לצו המינוי.
  • אפוטרופוס לעניינים אישיים ידאג לרווחתו האישית של האדם (הקטין או הבגיר), לצרכיו היומיומיים, למקום מגוריו, לבריאותו, לענייניו הגופניים, הנפשיים או החברתיים.
  • אפוטרופוס שימונה לעניינים רפואיים ידאג לעניינים הבריאותיים בלבד.
  • אפוטרופוס לענייני רכוש ידאג לטיפול בכלל נכסיו, כספיו והתחייבויותיו של האדם.
  • בית המשפט ייתן עדיפות למינוי המבוקש (לרצונכם) ויורה לאפוטרופוס לפעול בהתאם להנחיות שפורטו במסמך הבעת הרצון או בצוואה של האפוטרופוס הנוכחי.
  • לאחר המינוי, האפוטרופוס המחליף יהיה כפוף לפיקוח האפוטרופוס הכללי.

"משולש הזהב" – צוואה, הבעת רצון, ייפוי כח מתמשך

על מנת להבטיח שקולכם ורצונכם ישמע, אני ממליצה להצטייד בצוואה, מסמך הבעת רצון וייפוי כח מתמשך, מסמכים משלימים, כל אחד מהמסמכים מתייחס לסטטוס אחר בחיינו;

מסמך הבעת רצון – מסדיר את האחריות ההורית שלנו כלפי ילדנו גם בשעה של העדר כשירות או אירוע טרגי של אובדן ומוות, מאפשר להורים להשמיע קולם ולקבוע מי יהיה אפוטרופוס המחליף לילדיהם.   
צוואה – מסדיר נושאים רכושיים והעברת רכוש, לרבות התייחסות למינוי נאמן ואפוטרופוס ככל ויש באחריותנו קטינים. 
יפויי כוח מתמשך – מסדיר מצב בו דרוש לנו כבגירים מינוי אפוטרופוס אנו יכולים לקבוע את האדם שיקבל החלטות במקומנו בתחומים שונים, ולתת הנחיות בנוגע לרצוננו בהקשר לרכוש, לעניינינו האישיים ולבריאות שלנו.
מסמכים אלו חשובים תמיד גם כשיש שני הורים, ואולם יש להם חשיבות רבה פי כמה במקרה של הורה יחיד,
עוד בנושא הבעת רצון, צוואה וייפוי כח מתמשך, הינכם מוזמנים ליצור עמנו קשר או להשאיר פרטים לשיחת ייעוץ והכוונה…
לין סיני, עורכת דין

 

 

 

רוצה לקבל למייל את המגזין "המשפטענית"?

נעים להכיר,

לין סיני עורכת דין

לין סיני עורכת דין, הינו משרד בוטיק, בתחום המשפט האזרחי מסחרי ומהווה "ONE STOP SHOP" ליזמים, עסקים וחברות, שרוצים איכות חיים משפטית ועסקית.
המשרד מציע שירותים משפטיים הכוללים סוגיות עסקיות, מסחריות וארגוניות, הסדרת יחסי עבודה, חוזים, הסכמים מסחריים, דיני אינטרנט וקניין רוחני, רישיונות עבודה, הרצאות וסדנאות.
המשרד עובד במודל "OWNERSHIP" שמייצר תחושת שותפות ומחויבות הדדית, השירותים ניתנים אונליין או בבית העסק מה שמאפשר את המשך שגרת העסק וניהולו.