העסקת עובדים במלחמה

עו"ד לין סיני Lin Sinai

העסקת עובדים במלחמה

פייסבוק
וואצאפ
לינקדין
אימייל
טלגרם

מעסיקים יקרים,

ברוכים הבאים לבלוג "המשפטענית"  – עם עו"ד לין סיני, מתמחה במשפט אזרחי – מסחרי, משמשת כיועצת משפטית של חברות, עסקים ויזמים, שרוצים איכות חיים משפטית, מרצה, מעבירה סדנאות, יזמית עסקית וחברתית.

כל האמור בסקירה זו הינה הסתמכות על הסדרים קודמים הקובעים חובת תשלום לעובדים ופיצוי למעסיקים בתקופות לחימה, כגון בעופרת יצוקה, בעמוד ענן ובצוק איתן, בכולם נקבעה בדיעבד חובת תשלום לעובדים שנעדרו מעבודתם וניתן פיצוי למעסיקים.

**בשלב זה טרם נחתם כל הסדר בין משרד העבודה לבין יתר משרדי הממשלה לקביעת פיצויים למעסיקים ועובדים**

עובד הנעדר מעבודתו:

 1. השגחה על ילדים – בהתאם להוראת פיקוד העורף, נסגרו מוסדות חינוך ולאותו עובד ילדים מתחת לגיל 14 או ילדים בעלי צרכים מיוחדים עד גיל 21 והעובד נאלץ להשגיח על ילדו. התשלום ניתן לאחד מההורים בלבד / להורה המשגיח.
 2. העדר מיגון סביר בסמיכות למקום העבודה – העובד שוהה בביתו בשל העדר תשתיות מיגון, יהא העובד זכאי לתשלום מאת המעסיק.
 3. עובד חרד / חושש – ניתן להוציא אותו לחופשה של עד שבע ימים, מעל לשבע ימים יש צרך בהודעה מראש של 14 יום, המלחמה לא פוטרת אותנו מהחובה הזו, כאמור הכל בכפוף לצבירת ימי חופשה.
 4. חל"ת – בהסכמת העובד – בכתב- הוצאה לחופשה של לפחות 30 יום ומעלה (לא נרחיב על כך נושא יותר מורכב ובשלב זה טרם ידוע כיצד הדבר יבוא לידיי ביטויי)
 5. שירות מילואים – צו 8 גיוס חיילים תשלום ימי עבודה מלא.
 6. מעסיק סגר את העסק- היעדרות בשל העובדה שהמעסיק סגר על דעת עצמו ולא בשל אח, הסיטואציות שלעיל, תחייב את המעסיק לשלם לעובד שכר עבודה רגיל ולא בהכרח יקבל על כך פיצויי ו/או סיוע מהמדינה.
 7. עובד שהחליט על דעת עצמו – אם אין מניעה להמשיך לקיים את העבודה באזור  הרלוונטי, העובדים אינם זכאים, לפי המצב המשפטי, לתשלום בגין היעדרותם

כללי:

 • לא מפטרים עובדים במהלך מלחמה, בתי הדין לעבודה בדרך כלל לא עומדים לצד המעסיק שנוקט בצעד כזה בתקופה רגישה.
 • עובד משמרות / שעתי, שכרו יחושב בהתאם לממוצע שכר בחודשים שקדמו לפרוץ המלחמה, כנ"ל לגבי עובד ששכרו רק על בסיס אחוזים (עורכים ממוצע)
 • בשלב זה אין הוראה חוקית ו/או הסכם קיבוצי כלשהו המסדיר ו/או המחייב תשלום כלשהו לעובדים נעדרים.
 • עבודה מהבית הינה פררוגטיבה של המעסיק והוא רשאי להחליט על אופן העבודה, אלא אם כן בהסכם העסקה הדבר נשלל או הוגבל.
 • עובד במפעל חיוני, הינו עובד המחויב להתייצב במקום עבודתו ואי התייצבות שלא בנסיבות מוצדקות עלולה להוות עבירה פלילית.
 • על מנת להיחשב מפעל חיוני, על בית העסק / המפעל להיות מוכר ע"י אגף כח אדם בשעת חירום (חריגים: נשים בהריון / חיילים / נשים בשמירת לידה וכיוב')
 • עובד שגויס בצו 8 (מילואים) מוגן מהליך פטורים במהלך תקופת המילואים + 30 יום מחזרתו.
 • ביחס לפיצוי כללי לעסקים בשל ירידה במחזור העסקי בהתאם לענף ואזור המגורים טרם ידוע.

 

מוזמנים לעקוב אחר עדכונים שוטפים, לשאול שאלות ולהתייעץ, בברכת בריאות איתנה והצלחה לחיילי צה"ל, כוחות הביטחון ועם ישראל.

"המשפטענית" – לין סיני, עו"ד

 

 

רוצה לקבל למייל את המגזין "המשפטענית"?

נעים להכיר,

לין סיני עורכת דין

לין סיני עורכת דין, הינו משרד בוטיק, בתחום המשפט האזרחי מסחרי ומהווה "ONE STOP SHOP" ליזמים, עסקים וחברות, שרוצים איכות חיים משפטית ועסקית.
המשרד מציע שירותים משפטיים הכוללים סוגיות עסקיות, מסחריות וארגוניות, הסדרת יחסי עבודה, חוזים, הסכמים מסחריים, דיני אינטרנט וקניין רוחני, רישיונות עבודה, הרצאות וסדנאות.
המשרד עובד במודל "OWNERSHIP" שמייצר תחושת שותפות ומחויבות הדדית, השירותים ניתנים אונליין או בבית העסק מה שמאפשר את המשך שגרת העסק וניהולו.